DAN RUŽIČASTIH MAJICA

U Osnovnoj školi Središće preventivne programe provodimo tijekom cijele nastavne godine. Neki od njih odnose se i na prevenciju vršnjačkog nasilja.  Kroz pedagoške radionice, ali i svakodnevne razgovore s učenicima, potičemo ih da osvijeste koji oblici nasilja postoje te koje su negativne i nepoželjne posljedice sukoba i svađa. Zajedno s učenicima dolazimo do rješenja kako spriječiti nasilje ili što poduzeti ako se oni nađu u sukobu ili postanu žrtvom nasilja.

Dan prevencije vršnjačkog nasilja, odnosno Dan ružičastih majica, obilježava se svake godine zadnju srijedu u veljači već od 2007. godine. Obilježavanje toga dana skreće nam pažnju na to koliko je važno osvijestiti kod djece, mladih, ali i odraslih kako je nasilje prisutno, međutim, kako se ono može prevenirati i spriječiti.

Sve je krenulo upravo u 2007. godini u Novoj Škotskoj i to od jedne ružičaste majice. Učenik 9. razreda male škole Central Kings Rural High School prvog je dana nastave odlučio, u znak suosjećanja s bolesnom majkom, odjenuti ružičastu majicu, vjerojatno ni ne sluteći što ga očekuje po dolasku u školu. Nije dugo trebalo da postane glavna meta nasilnika. Vršnjaci su ga počeli verbalno vrijeđati, govoriti mu da je feminiziran i da samo djevojčice nose majice ružičaste boje. Isti ti dječaci zaprijetili su mu i fizičkim nasiljem. Sve to slušala su dvojica starijih učenika. Mladići su isti taj dan kupili 50 ružičastih majica. Svim učenicima koje su poznavali poslali su poruku u kojoj ih pozivaju da u srijedu u školu dođu odjeveni u ružičaste majice. Kada je to ugledao učenik, kojeg su dan prije zbog majice iste boje zlostavljali, oduševljenje na njegovom licu nije se moglo sakriti.

U sklopu obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, 8 veljače 2022., istražili smo na koji način učenici provode vrijeme na internetu te koliko je elektroničko nasilje prisutno među našim učenicima. Nastavno na to istraživanje i dobivene rezultate, odlučili smo proširiti aktivnosti vezane uz prevenciju, ne samo elektroničkog nasilja, nego i verbalnog i fizičkog nasilja među učenicima.  U školi smo proveli još jedno istraživanje vezano uz općenito nasilje, s ciljem obogaćivanja i usmjeravanja naših preventivnih programa, te u sklopu  obilježavanja Dana prevencije vršnjačkog  nasilja, odnosno Dana ružičastih majica koji obilježavamo upravo danas, srijeda 23. veljače 2022. godine. Anketni upitnik ispunili su učenici od 1. do 8. razreda, te ovdje možete vidjeti rezultate online upitnika podijeljene od 1. do 3. razreda i od 4. do 8. razreda.

Naši učenici dobro znaju kako nasilje nikada nije dobar ni ispravan odgovor te kako u slučaju bilo kakvog napada trebaju obavijestiti ili tražiti pomoć starije osobe (roditelja, učitelja, pedagoginje, ravnateljice…). Odgovarajući na pitanje iz ankete „Imaš li prijedlog kako se može spriječiti i zaustaviti nasilje u školi?“, učenici su zaista pokazali koliko su svjesni važnosti prevencije vršnjačkog nasilja na način da se svi međusobno poštuju, paze na svoje ponašanje, češće traže za oprost i razgovaraju. Također, učenici su pokazali da znaju da ako dođu i u najmanji sukob, trebaju  odmah o tome obavijestiti stariju osobu.

Analiza anketnog upitnika za učenike od 1. do 3. razreda

Analiza anketnog upitnika za učenike od 4. do 8. razreda

Jedan od naših učenika, kao prijedlog sprječavanja i zaustavljanja nasilja, poručuje svima da poslušaju poznatu pjesmu Arsena Dedića „Kad bi svi ljudi na svijetu“ te se na taj način podsjete kako i odrasli trebaju biti kao djeca, misliti na druge te poticati dobro među ljudima. I mi vas pozivamo da ju poslušate!

Stručna suradnica pedagoginja pripravnica Nikolina Bradić