PROJEKT KUĆNI LJUBIMAC NIJE IGRAČKA

Projekt Kućni ljubimac nije igračka  ovogodišnje je istraživanje skupine učenika koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje pod vodstvom profesorice Nere Batina. Na projektu su intenzivno radili učenici Sara Škunca, Sara Zegnal, Karlo Katulić, Erik Mohorović i Anja Martinović.

Projekt je usmjeren  na stjecanje znanja o različitim životinjama i načine na koji se pravilno brinuti o njima. Životinje nisu igračke i ne mogu se odbaciti kada dosade učenicima. Učenici su istražili što zapravo znači imati kućnog ljubimca te da posjedovanje kućnog ljubimca znači odgovornost. Utvrdili su određene probleme kao što su napuštanje životinja, psi koji su stalno na lancu ili pseći izmet na javnim površinama, a kao pravi mali aktivni građani za probleme su ponudili rješenja.

• Rješenja koja su ponudili su sljedeća:
  • -povećanje novčanih kazni za napuštanje životinja
  • -potpuna zabrana držanja psa na lancu
  • -povećanje podsjetnika za skupljanje za psom
  • -pametne kante za odlaganje psećeg izmeta
  • -informiranje/edukacija vlasnika o osjećajima, potrebama kućnih ljubimaca i zakonskim obavezama.

Za potrebe projekta ugostili smo voditelja televizijske emisije Kućni ljubimci gospodina Antona Ponoša s gostima te je organizirano snimanje emisije Kućni ljubimci. Doktorica veterine Martina Borčić prezentirala je učenicima što znači biti odgovoran vlasnik kućnog ljubimca. U prezentaciji su joj pomogli pričljiva papiga tigrica i patuljasti zec.

Članovi Kinološke udruge Zaprešić, zajedno sa svojim psima predstavili su učenicima svoj program Budi pametna njuška. Predstavnica udruge gospođa Manuela Lulić Galović objasnila je učenicima pravilan  odnos prema psima te što je  odgovoran  uzgoj pasa. Učenicima su na kraju podijeljeni edukativni letci.

Trenerica pasa gospođa Ana Jurenić iz udruge K-9 Nosework Hrvatska, uz pomoć simpatičnog psa Jote, prezentirala je rad svoje udruge koja uči pse i njihove vodiče disciplini nosa.

Učenici su postavljali zanimljiva i poticajna pitanja, a na kraju su se imali prilike poigrati  s kućnim ljubimcima koji su nam došli u goste.