Obilježavanje Dana žena

U utorak, 8.ožujka, na Međunarodni dan žena, u holu školu postavljeni su slikarski stalci, uz pano na kojem su bile istaknute samo neke od najznačajnih hrvatskih žena. Portret je jedan od najčešćih motiva u likovnim umjetnostima, a kroz povijest je često mijenjao svoju ulogu u prikazu ljudskog lika. Portret u povijesti ne prikazuje samo fizički izgled osobe nego i njen položaj, utjecaj koji je određena osoba imala. Često je idealiziran (uljepšanih crta lica), a može imati i simbolično značenje ili prikazivati trenutno duševno stanje osobe. U novije vrijeme zbog uporabe fotografije koja „stvarno“ tj. doslovno bilježi stvarnost, portret u slikarstvu uvodi novinu mijenjajući sam likovni jezik tj. način izražavanja. Tako su danas naši učenici mogli proučiti fotografije i kratke bilješke iz života Vesne Parun, Slave Raškaj, Dore Pejačević, Ivane Brlić Mažuranić i Marije Jurić Zagorke kako bi ih portretirali u tehnici ugljena. Svoje radove su potom stavljali na pano. Drugi način portretiranja napravili su učenici 8.b s profesoricom Tajanom Beribak Gačić. Istražujući žene u povijesti i znanosti odlučili su svoja otkrića predstaviti putem videouratka.

Kristina Podolšak, mag.educ.art.