Čajanka 1. c s pedagoginjom

Čajanka je započela velikim oduševljenjem i uzbuđenjem kako učenika tako i pedagoginje. Ipak je ovo za nas početak nečeg novog, a prvi razred nam donosi puno novih uzbuđenja, znanja, vještina, spoznaja i ne smijemo zaboraviti novih prijatelja.

Kako bi učenici otkrili današnju temu preventivnog programa i kako bi se razgibali, na početku smo odigrali, svima nama poznati igru – Dan noć, no na malo drugačiji način – Hoću neću. Već kod prve aktivnosti naglasili smo važnost fizičke aktivnosti, a time i poštivanja pravila igre, odnosno fair play. Ne ljutimo se i ne rastužimo se ukoliko pogriješimo i ispadamo iz igre. Bili smo odlični!

Jedva smo dočekali okusiti topli čaj. Prije samoga početka pričanja priče morali smo probuditi naše mirisne i okusne pupoljke. Neki su rekli kako čaj ima miris banane, kokosa i cimet. Međutim, zajedničkim snagama došli smo do zaključka da je to čaj od šumskog voća.

Zajedno smo promišljali, analizirali, razgovarali i međusobno podijelili svoje stavove o odlukama Gospođice Neću. To je bila, po svom vanjskom izgledu, jedna sasvim obična djevojčica kakvih ima na stotine. Međutim, ona je bila učenica prvog razreda osnovne škole. Razlikovala se od ostale djece jedino po tome što je uvijek i na svakom mjestu govorila NEĆU!  To joj je, gotovo, prešlo u naviku.

Kroz priču razgovarali smo o dobrim i lošim odlukama, važnosti poštivanja pravila jer ona su tu zbog naše sigurnosti te o osobinama pravih prijatelja i sve to povezali sa svakodnevnim situacijama. Zanimljivo je istaknuti kako su učenici i sebe u svakodnevnim situacijama prepoznali kao Gospođice i Gospodine Neću. Neki od učenika naveli su vrlo duhovite primjere kada su kod kuće ili u školi bili Gospođice i Gospoda Neću. Razgovarajući, došli smo do zaključka da je puunnnnooooo bolje biti Gospođica i Gospodin Hoću. Zašto? Upitajte ih!

Cilj ovog preventivnog programa je kod učenika povećati svijest o različitosti, važnosti poštivanja pravila ponašanja koja su tu zbog naše sigurnosti te promišljati o osobinama pravih prijatelja. Od iznimne nam je važnosti da učenici promišljaju, razgovaraju i dijele iskustva o dobrim i lošim odlukama, preuzimanju odgovornosti za iste te kada je važno jasno i glasno reći NE ili NEĆU!

Bravo mi!

Ponosna pedagoginja