DAN SIGURNIJEG INTERNETA

DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Ove nastavne godine, kao i prethodne s učenicima od prvog do osmog razreda realiziramo preventivne programe i projekte koji su usko vezani uz prevenciju elektroničkog nasilja, sigurnosti na internetu, kako se oduprijeti negativnom nagovoru vršnjaka, donošenje ispravnih odluka i prevenciju vršnjačkih rizičnih ponašanja koja su tijekom nastave na daljinu sve učestalija. Moderni, odnosno suvremeni svijet u kojem živimo, više si ne možemo ni zamisliti bez tehnologije, interneta i društvenih mreža, kako odrasli na poslu, tako i naša djeca na svom „poslu“, zvanom škola. 

Upravo zbog toga, naglasak smo stavili na preventivne programe kojima je svrha i cilj zaštita mentalnog i fizičkog zdravlja učenika što smatramo da je od osobite važnosti u ovim, ako ih možemo tako nazvati, izazovnim vremenima u kojima se učenici sve manje fizički kreću, a sve je prisutnija socijalna deprivacija. Učenici će kroz navedene preventivne programe razvijati pozitivnu sliku o sebi, jačati samopouzdanje i samopoštovanje te razvijati socijalne i komunikacijske vještine.

Također, ne smijemo zaboraviti ni na roditelje naših učenika koji imaju veliku ulogu u odgoju, obrazovanju i prevenciji elektroničkog nasilja kod svoje djece. Time želimo podsjetiti u kolikoj je mjeri važno staviti naglasak i na roditelja i na učenika jer kada imamo zadovoljnog učenika, imamo zadovoljnog roditelja, a kada imamo zadovoljnog roditelja imamo i zadovoljnog učitelja. Na taj način zajedno stvaramo pozitivni krug koji je važan segment odgojno-obrazovnog rada i procesa. 

Povodom obilježavanja Dana sigurnijeg interneta, u nastavku možete vidjeti rezultate anketnih upitnika koje su ispunili učenici razredne i predmetne nastave OŠ Središće te njihovi roditelji.

Analiza anketnog upitnika za učenike razredne nastave.

Analiza anketnog upitnika za učenike predmetne nastave.

Analiza anketnog upitnika za roditelje.

Budimo sigurni na internetu i to prenesimo na naše najmlađe!

Stručna suradnica pedagoginja

Tjaša Juraković Antolić, mag.paed.

Učiteljica informatike

Božena Ukić, prof. informatike i teh. kulture

Dan sigurnijeg interneta potaknuo nas je na promišljanje o temi kojoj smo danas, u digitalno doba, često izloženi. Svakodnevno čujemo riječi internet, e-mail, e-knjiga,

e-lektira…

U e-svijetu postoje i e-prijatelji. Evo što mi mislimo tome.

učenici 6. b

Udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije 19. godinu zaredom obilježava Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID). Tradicionalno se obilježava diljem svijeta svake godine, drugog utorka u veljači. Cilj je raznim aktivnostima i kampanjama potaknuti ljude, a osobito djecu i mlade u svijetu na što sigurnije i odgovornije korištenje online tehnologije i mobilnih uređaja.

Ovogodišnje aktivnosti povodom Dana sigurnijeg interneta provode se pod sloganom „Zajedno za bolji Internet“. Kako bi internet postao sigurno mjesto, potrebno je da korisnici osvijeste sigurnosne probleme na internetu te ulože zajedničke napore da internet učine boljim mjestom za sve.

Za djecu i mlade bit će dostupan za rješavanje online kviz o sigurnosti na internetu, a mogućnost nagrade će imati svi natjecatelji koji kviz riješe s 80% ili više točnih odgovora do 19 sati na dan kviza. Informacije o dobitnicima objavit će se u srijedu, 9. veljače 2022. u 12 sati na web stranici https://csi.hr/ i https://www.dansigurnijeginterneta.org/ te na društvenim mrežama Centra za sigurniji internet.

Povodom Dana sigurnijeg interneta u našoj smo školi proveli radionice s učenicima 1. i 4. razreda.

Prvi su razredi tako uz slikovnicu Sigurni s Neticom upoznali brojne opasnosti koje nas čekaju na internetu te su odigrali kviz u kojem su pokazali naučeno.

Učenici četvrtog razreda s knjižničarkom su imali radionicu na kojoj su se, prije svega,  usmjerili na sigurnost na društvenim mrežama.

Utvrdili su znanje o sigurnosti na internetu i zapamtili glavna pravila Centra sigurnijeg interneta:

  • Čuvaj svoje osobne podatke – ime, prezime, adresu, broj mobitela, školu!
  • Pažljivo biraj prijatelje na internetu i čuvaj svoje lozinke!
  • Nemoj slati svoje fotografije ili video nepoznatim osobama na internetu!
  • Razmisli prije preuzimanja aplikacija, programa ili datoteka putem interneta.
  • Obrati se odrasloj osobi kojoj vjeruješ ako te netko vrijeđa na internetu.

Dragi učenici, ne zaboravite! Ako pri služenju internetom naiđete na situaciju koja vam je neugodna, uznemiruje vas ili plaši, uvijek se možete obratiti:

  • roditeljima
  • učiteljima ili nastavnicima
  • stručnoj službi škole
  • Hrabrom telefonu 116 111
  • Centar sigurnijeg interneta 0800 606 606

Mateja Pavliško, stručni suradnik knjižničar

I ove godine obilježili smo Dan sigurnijeg interneta na satu informatike u razrednoj i predmetnoj nastavi.

Učenici su sudjelovali na raznim radionicama o zaštiti osobnih podataka i pravilima ponašanja na internetu, kako pretraživati internet na siguran način. Radionice su održavale učiteljice informatike, Sanja Ivičić i Božena Ukić. Razgovarali smo o mnogim zamkama koje nas vrebaju na internetu, također i o pogodnostima inteneta te kako se zaštiti i lijepo ponašati u online okruženju. Učenici su izrađivali Kahoot kviz na temu sigurnijeg interneta, izrađivali su stripove, plakate, prezentacije, videa, na  kraju sami napisali svoja pravila kako se lijepo ponašati na internetu. U nastavku možete vidjeti radove vrijednih naših učenika.

DAN SIGURNIJEG INTERNETA, autor: Božena Ukić

Made with Padlet