Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje državni je blagdan koji obilježavamo 18. studenoga u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, počinjen pokolj u Škabrnji te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada te Rakovice.
Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.
Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA-a i srpski pobunjenici, koji su Škabrnju po okončanju napada spalili i u potpunosti uništili, a katoličku crkvu do temelja srušili. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.
U našoj je školi brojnim aktivnostima obilježen Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Nastavnica likovne kulture Ketrin Perlić s učenicima je izradila radove s motivima vukovarskog vodotornja, a izložene radove možete pogledati u holu škole. Knjižničarka Mateja Pavliško pripremila je pano s kratkim opisom događaja u Vukovaru i Škabrnji te Pričama iz Vukovara Siniše Glavaševića koji se također nalazi u holu škole. Učiteljice razredne nastave potaknule su svoje učenike na promišljanje o ovom danu kroz likovno stvaralaštvo te kroz čitanje književnih tekstova.
Po prvi put od osnutka Osnovne škole Središće, učenici će u pratnji profesorice Tajane Beribak Gačić i svojih razrednika sudjelovati u organiziranom paljenju svijeća na Vukovarskoj ulici.