Dani hrvatskog jezika obilježavaju se od 1997. godine, od 11. do 17. ožujka.

Zašto tada?

17. ožujka 1967. hrvatski jezikoslovci, nezadovoljni Novosadskim dogovorom kojim se hrvatski jezik nazivao hrvatskosrpskim, objavili su u Telegramu Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika.

U tom bi razdoblju u javnom životu, tiskanim i elektroničkim medijima, a posebice u znanosti, kulturi i školstvu osobitu pozornost trebalo posjećivati vrijednostima istaknutim u Deklaraciji i pitanjima na koja se ona odnosi, a to su:

  1. Ustavnim propisom utvrditi jasnu i nedvojbenu jednakost i ravnopravnost četiriju književnih jezika: slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga i makedonskoga.
  2. Osigurati dosljednu primjenu hrvatskog jezika u školama, novinarstvu, javnom političkom životu, na radiju i televiziji.

U nastavku donosimo zanimljivosti o hrvatskom jeziku.

Jeste li znali?

  • da je Bašćanska ploča dragi kamen hrvatskoga jezika
  • da je Hrvatska jedina zemlja koja ima najstarije tiskane knjige/inkunabule na dvama pismima – glagoljici i latinici
  • da se hrvatski jezik u prošlosti nazivao i ilirski, dalmatinski, horvatski
  • da je u Hrvatskome saboru 1843. prvi službeni govor održao Ivan Kukuljević Sakcinski
  • da se do 1847. godine u službenim i javnim ustanovama u Hrvatskoj govorilo latinskim jezikom
  • da je za jezično ujedinjavanje Hrvata zaslužan Ljudevit Gaj u 19. stoljeću
  • da je Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika potpisalo 18 kulturnih i javnih ustanova te objavilo 17. ožujka 1967. u časopisu Telegram kako bi hrvatski jezik postao ravnopravan jezik u bivšoj Jugoslaviji
  • da je hrvatski jezik postao ulaskom u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine 24. službeni jezik Unije

U našoj školi ćemo raznim aktivnostima obilježiti Dane hrvatskog jezika, stoga Vas pozivamo da pratite web stranicu naše škole na kojoj ćemo objavljivati radove učenika.

Aktivnosti i rezultate istih možete pratiti i na predmetnim stranicama škole, Hrvatski jezik koje uređuju profesorice Karolina Bošnjak i Ivana Trucek.

Karolina Bošnjak

Ivana Trucek