DRŽAVNA SMOTRA IZ PODRUČJA GRAĐANSKOG ODGOJA I OBRAZOVANJA
TAGS: OŠ Središćeosnovna škola središće

I ove školske godine učenici naše škole sudjelovali su na Državnoj smotri iz područja građanskog odgoja i obrazovanja koja se održala 14. svibnja 2022. u Osnovnoj školi Grigora Viteza u Zagrebu. Smotra je organizirana pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti i obrazovanja s ciljem razvoja demokracije i aktivnog građanskog društva.

Našu školu predstavili su učenici Sara Škunca, Sara Zegnal, Karlo Katulić i Erik Mohorović pod vodstvom mentorica Nere Batina i Tine Copot. Učenici su prezentirali projekt pod nazivom Kućni ljubimac nije igračka na kojem su marljivo radili ovu školsku godinu. Projekt je usmjeren  na stjecanje znanja o različitim životinjama i načine na koji se pravilno brinuti o njima. Životinje nisu igračke i ne mogu se odbaciti kada dosade učenicima. Učenici su istražili što zapravo znači imati kućnog ljubimca te da posjedovanje kućnog ljubimca znači odgovornost. Utvrdili su određene probleme kao što su napuštanje životinja, psi koji su stalno na lancu ili pseći izmet na javnim površinama. Učenici su svoja rješenja argumentirano i sa sigurnošću predstavili državnom povjerenstvu. Povjerenstvo je pohvalilo rad učenika i učiteljica, a posebno im se svidjela ideja pametne kante za pseći otpad.

ZAJEDNIČKIM SNAGAMA DO IDEJNOG RJEŠENJA

Naši učenici već su krenuli u realizaciju pametne kante. Učenica Sara Primorac nacrtala je kantu, a Mali znanstvenici Korina Gvardiol, Luka Kranželić, Elizabeta Mirta Babić, Zara Cvijetinović i Kolja Milanković izradili su prve kante. Uskoro ćemo organizirati natječaj za učenike predmetne nastave u kojem će nam pomoći učitelji Božena Ukić i Bosiljko Đerek, a naša idejna rješenja prezentirat ćemo gradonačelniku Grada Zagreba.

Zahvaljujemo se učenicima Anji Martinović, Hedi Fresl i Tinu Freslu te kolegama Boženi Ukić i Bosiljku Đereku koji su svojim idejama doprinijeli realizaciji projekta.

Učenički rad možete pogledati u videu, bookcreator aplikaciji i na sljedećim fotografijama: