Državna smotra iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja
TAGS: građanski odgoj i obrazovanjeodrživi razvojOŠ Središće

I ove školske godine učenici naše škole sudjelovali su na Državnoj smotri iz područja građanskog odgoja i obrazovanja koja se održala 20. svibnja 2023. u Osnovnoj školi Grigora Viteza u Zagrebu. Smotra je organizirana pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje i Ministarstva znanosti i obrazovanja s ciljem razvoja demokracije i aktivnog građanskog društva. Na državnoj smotri, učenici prezentiraju svoje projekte, istraživanja i aktivnosti koje su proveli u sklopu građanskog odgoja i obrazovanja. To može uključivati teme poput ljudskih prava, demokracije, aktivnog građanstva, održivog razvoja, interkulturalnog dijaloga i slično. Učenici mogu predstavljati različite vrste projekata, kao što su istraživački radovi, edukativne kampanje, volonterske aktivnosti ili druge inovativne ideje.

Našu školu predstavili su učenici Sara Škunca, Sara Primorac, Ena Čavrak i Heda Fresl pod vodstvom mentora Nere Batina, Božene Ukić i Bosiljka Đereka. Učenici su prezentirali projekt pod nazivom Budi pametan, kreći se održivo! na kojem su marljivo radili ovu školsku godinu. Cilj projekta uočavanje problema  s kojim se suočava Grad Zagreb s  naglaskom na mobilnost i klimatske promjene te ponuditi rješenja za utvrđene probleme. Učenici su svoja rješenja argumentirano i sa sigurnošću predstavili državnom povjerenstvu. Povjerenstvo je pohvalilo rad učenika i učitelja, a posebno im se svidjela ideja aplikacije za poticanje održivog kretanja.