Europski dan jezika 2022.

Europski dan jezika, 26. rujna 2022. i Goethe Kroatien – Instagram Challenge 2.0

Na inicijativu Vijeća Europe, u suradnji s Europskom komisijom, od 2001. godine svakog 26. rujna obilježava se Europski dan jezika. Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi. Jezična je raznolikost, naime, alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta.

Upravo je zato od velike važnosti djecu poticati na učenje što više jezika. Nastavnice Suzana Rajković, Ivana Mikulić i Ana Marija Žagar, u utorak, 27. rujna, jezičnim su kvizom provjerile jezično znanje učenika viših razreda Osnovne škole Središće te su tako zajedno obilježili i Europski dan jezika.

Sudjelovanjem u kvizu učenici su mogli čuti razne zanimljivosti i karakteristike europskih jezika te otkriti ne samo njihove brojne sličnosti, nego i razlike.

Kako bi povratili snagu nakon iscrpnog kviza, učenici su se počastili grickalicama i sokovima, a pobjednici su dobili i nagrade. Čestitamo!

Učenici 4.b i učiteljica Iva ovaj su dan obilježili kroz različite aktivnosti koje su proveli u tjednu od 26. do 30. rujna. Učenici su osmislili vlastite jezikolomce i postavili ih na službenu mrežnu stranicu projekta Europskog dana jezika. Slušali su različite jezike i pokušavali pogoditi njihove nazive i u kojoj se europskoj državi govore. Također, zaigrali su kviz u kojem su učenici trebali prepoznati državu putem fotografije. Postavili su i vlastitu fotografiju ulice u Središću. Nadamo se da ostalim sudionicima projekta u svijetu neće biti teško prepoznati da je fotografija iz naše prekrasne domovine. Za svoj trud učenici i učiteljica dobili su diplomu i certifikat te male darove, olovke i narukvice s logom i sloganom Europskog dana jezika. Ovim putem zahvaljujemo učiteljici Ljiljani Kolar Pantaler, nacionalnoj povjerenici Republike Hrvatske za Europski dan jezika, na darovima.

Europski dan jezika obilježili su i učenici koji pohađaju eksperimentalni izborni program -Njemački bez muke s učiteljicom Ivanom Mikulić. Dobro su se zabavili! Pritom su naučili da se životinje svugdje u svijetu isto glasaju, no da u različitim jezicima postoje različiti izrazi za njihovo glasanje.

Učenici 6. i 7. razreda i Deutschklub sudjelovali su u i ove godine u Instagram izazovu Goethe Instituta pa pogledajte koji su bili ovogodišnji zadaci i tko je ispekao najukusniji kolač.