Javna prezentacija projekta Budi pametan, kreći se održivo!

Učenici Osnovne škole Središće predstavili projekt Budi pametan, kreći se održivo! pročelnicima Gradskog ureda za obnovu, izgradnju i prostorno uređenje gospodinu Stanku Kordiću i Tihomiru Barišiću. Na predstavljanju projekta sudjelovali su i predstavnici Gradske četvrti Novi Zagreb Istok te predstavnica Udruge Odraz, gospođa Ksenija Vorberger.

Budi pametan, kreći se održivo! ovogodišnji je projekt učenika osmih razreda i učenika koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj. Također, navedeni učenici sudjeluju na projektu za darovite učenike STEM grad pod vodstvom mentora: Nera Batina, Božena Ukić i Bosiljko Đerek.

Na izvannastavnoj aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje učenici su raspravljali o aktualnim problemima u gradu Zagrebu. Tema gužve uzrokovane prometom i kao posljedicu sve veću zagađenost zraka u Zagrebu, činila se kao logičan nastavak pametnih rješenja koje su učenici osmislili u svrhu projekta Kućni ljubimac nije igračka. Nakon odabira problema, učenici su pristupili detaljnom prikupljanju informacija.

Istraživanjem problema  zaključiti su da je smanjenje opterećenosti prometnica, smanjenje nezgoda i zagađenja veliki  izazov grada Zagreba.  Nakon što su utvrdili najvažnije probleme nametnulo se  pitanje mogućih rješenja. Rješenja koja učenici  predlažu su sljedeća: povećanje pješačkih zona i ograničenja broja automobila; odvajanje javnog prometa od automobilskog  te poticaji za korištenje održivih oblika prometa. Nakon što su se usuglasili oko najboljeg rješenja, učenici su istraživali kako će rješenja provesti u djelo, stoga su osmislili plan djelovanja pomoću kojeg će ukazati na problem i pokušati predstaviti rješenja. Radom na ovom projektu učenici su naučili što znači biti aktivan građanin te na koji način građani svoje prijedloge mogu predstaviti  vlasti. Predstavljanjem projekta i iznošenjem  rješenja pokazali smo da su ozbiljno pristupili problemu te da  da naši mali građani mogu uljepšati naš Zagreb.