Mjesec hrvatske knjige

VAŽNOST ČITANJA I KAKO MOTIVIRATI DIJETE NA ČITANJE

Čitanje je iznimno važno i za djecu i za odrasle. Osim što doprinosi razvoju govornih vještina, povećanju vokabulara i razvoju kritičkog mišljenja, ono opušta i omogućava razvoju svijeta mašte.

Zajedničko čitanje, kao i samostalno čitanje kod djece, donosi mnoge prednosti pa ga je posebno bitno poticati i motivirati dijete za čitanje, posebice u doba kada tehnologija preuzima glavni dio slobodnog vremena.

Jednom kad djeca savladaju samu tehniku čitanja, vrlo je važno razvijati i njegovati volju i želju za čitanjem jer ono doprinosi razvoju brojnih vještina i kod djece i kod odraslih, a neke od njih su:

  • stjecanje znanja i informacija
  • razvoj vokabulara, koji utječe i na čitanje s razumijevanjem
  • razvoj analitičkih vještina i kritičkog razmišljanja
  • poticanje kreativnosti i mašte
  • razvoj empatije
  • poboljšanje koncentracije.

Čitanje pruža mogućnost zabave i opuštanja, a pokazano je da može pomoći i u snižavanju stresa. Čitanje na stranom jeziku također je jedan od najboljih načina učenja novog jezika.

Kako motivirati dijete na čitanje?

Vrlo je važno čitati djetetu u mlađoj dobi, kako bi kasnije razvilo interes i želju za čitanjem. Taj interes se s godinama može smanjiti, ali postoji nekoliko stvari koje možete napraviti kako biste motivirali dijete na samostalno čitanje. Važno je naglasiti da ni u kojem slučaju nije u redu prisiljavati dijete na čitanje, već ga samo motivirati na čitanje, koje bi trebala biti ugodna aktivnost.

  • Primjerom – djeca su sklona oponašanju odraslih, stoga će biti sklonija čitanju ako vide da i njihovi roditelji ili drugi članovi obitelji čitaju.
  • Pohvalom – priznanje i pozitivne povratne informacije izrazito su važni za djecu. Pohvale za čitanje mogu stvoriti pozitivne emocije vezane uz čitanje i povećati samopouzdanje u sposobnosti.
  • Čitanjem serijala knjiga – istraživanja su pokazala kako su djeca sklonija čitanju serijala knjiga. Predložite djetetu čitanje neki popularnih serijala kao što su Harry Potter, Gregov dnevnik ili Dnevnik Pauline P. Vrlo je važno staviti im na raspolaganje i predlagati raznovrsne knjige kako bi otkrili što im najviše odgovara.
  • Pokazivanjem interesa – pokažite interes za knjigu koje dijete čita i potaknite ga da priča o njoj.

Mateja Pavliško, školska knjižničarka


Život bez knjiga je svijet bez mašte, bez boje i svijet u koje ne možemo ponekad pobjeći od dosadne stvarnosti. Život bez knjiga za mene znači život bez lektire, bez uzbudljivih knjiga punih avantura, bez zabavnih dječjih romana koje čitam svako ljeto i bez poučnih bajki koje su mi obilježile djetinjstvo.
 Eva Butorac, 5.b
Bez riječi, bez slova sve bi bilo nekako čudno. Moje police sobe bile bi prazne. Za knjižare i knjižnice nitko ne bi znao. Svijet bez knjiga bio bi dosadan. Ja ću se radije držati šarenoga i maštovitoga svijeta s knjigama.
 Luka Kranželić, 5.a


Ne bi bilo znanja. Nitko ne bi išao u školu. Nama treba napredak i znanje kako bi se razvijali, inače bismo i dalje bili neandertalci…
 Iva Dujić 7.a


Svijet bez knjige, dosadan i tužan, nema nikakve radosti. 
Franka Ferenčak, 5.a



Kroz knjigu se možeš uživjeti u priču. Imaš osjećaj da se radnja događa pored tebe ili da si sudionik knjige. Kad čitaš knjigu, imaš osjećaj kao da slušaš njezinu priču. Čitanje je kao učenje. Uvijek otkrivaš nešto novo.
Anja Knežević, 6. a


Knjige su izvori znanja i zabave. Iz njih se može svašta naučiti i saznati. Dobro je čitati jer kad čitaš tvoja mašta vrijedno radi. Šteta de ne možemo ući u knjigu koju želimo. Bilo bi to savršeno iskustvo.
Nika Gobin Steković, 6.a


Meni su bajke najdraže. Jednostavno su pune čarolije. Nitko ne može reći da nije zabavno čitati o zločestim vješticama, čarobnjacima, čarolijama, sirenama, zvijerima… Rastužuje me kad čujem da djeca, ali i odrasli ne vole čitati. Nećete mi vjerovati, ali čitanje je stvarno dobro i za mene i za tebe i za sve nas. Svaka knjiga koju sam pročitala za mene je kao putovanje. Ako želiš ovakva putovanja, samo čitaj! Vidjet ćeš, bit će super.
Heda Fresl, 6.a


Čitajući, otvaramo vrata u neki novi svijet. Kad čitam, često čitam naglas te se tako lakše uživim u knjigu. Volim čitati više knjiga odjednom, uspoređivati i analizirati događaje, likove, mjesta… Kad pročitam dobru knjigu, uvijek je preporučujem  drugima.
Sara Zegnal, 6.b


Vjerujem da ste bar jednom poželjeli izaći iz svoje kože i ući u kožu neke filmske zvijezde. A što da uđete u knjigu? E, to je čarolija vrijedna spomena. Zamislite samo to! Uđete u toplu knjižnicu i udubite se u knjigu. To je pravi užitak. Želite li pustolovine, čitajte!

Sara Primorac, 6. b


Ivana Trucek i Karolina Bošnjak, profesorice hrvatskog jezika