OBILJEŽAVANJE SVJETSKOG DANA ČITANJA NAGLAS

Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Obilježavajući Svjetski dan čitanja pokazujemo svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi, kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

Vođeni tom idejom obilježili smo Svjetski dan čitanja naglas i u našoj školi.

Učenici trećih i četvrtih razreda pokazali su svoju ljubav prema čitanju učenicima prvih i drugi razreda. Ove smo godine odabrali priču Knjiški miš autorice Marice Milčec iz zbirke priča Svaka mrvica je važna. Time smo našim najmlađim učenicima pokušali približiti važnost i veselje čitanja.

Čitati ne moramo uvijek i samo na hrvatskom jeziku. Čitati možemo i na stranom jeziku pa su nam tako neki učenici, pod mentorstvom profesorice Ane Marije Žagar, čitali pjesme na engleskom jeziku.

Čitanje je vještina koju, posebice kod djece, treba neprestano poticati te se veselimo i budućim aktivnostima koje će nas usmjeriti prema knjigama i svim bogatstvima koja one kriju u sebi.

Mateja Pavliško, stručna suradnica knjižničarka