Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

U sklopu projekta Posjet osmih razreda Vukovaru, u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata, učenici 8.a i 8.b razreda boravili su u Vukovaru 13. i 14. rujna. Cilj je ovoga projekta edukacija o vrijednostima Domovinskog rata i značaju Bitke za Vukovar u okviru terenske nastave.

Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici su, nakon teorijskog uvoda u uzroke i tijek Domovinskog rata i same Bitke za Vukovar, posjetili razna spomen-područja. Prvog dana, uz stručno vodstvo stožerne narednice Hrvatske vojske, obišli su izložbene postave Memorijalnog centra Domovinskog rata. Također su posjetili stalni postav Gradskog muzeja Vukovar smješten u baroknom dvorcu Eltz, te su posjetili Muzej vučedolske kulture kako bi bolje razumjeli razvoj ovog kraja u prapovijesnom razdoblju. Potom su učenici posjetili i uspeli se na 50,33 metara visok Vodotoranj, simbol zajedništva tijekom Domovinskog rata.

Drugi dan posjeta započeo je obilaskom spomen-područja uz vodstvo djelatnika Memorijalnog centra. Posjetili su Crkvu sv. Filipa i Jakova, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, poznatoj kao „groblje tenkova“, gdje su se učenici razgledali jedan od tenkova iz Domovinskog rata. Također su panoramski obišli Kukuruzni put, Velepromet i Borovo Commerce.

Nakon toga, posjetili su Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata i Spomen dom na Ovčari. Potom su se uputili u vukovarsku bolnicu gdje su pogledali dokumentarni film te obišli prostorije atomskoga skloništa u kojem su zbrinjavani ranjenici tijekom opsade Vukovara. Posjet Vukovaru završen je Školom mira koja je održana u rodnoj kući Lavoslava Ružičke, poznatog Nobelovca.

Ivana Trucek, Marko Prpić, Tajana Beribak Gačić