TRGOVANJE LJUDIMA
TAGS: OŠ Središćeosnovna škola središće

Učenici sedmog i osmog razreda, u sklopu preventivnog programa, aktivno su sudjelovali u izlaganju pod nazivom Trgovanje ljudima – razumijevanje problematike i prevencija. Trgovanje ljudima često je tabu tema u suvremenom društvu, no tu problematiku ne smijemo i nećemo zanemarivati. Učenici su se kroz aktivno slušanje, pitanja i razgovor podsjetili i upoznali s rizičnim i zaštitnim čimbenicima te posljedicama koje se javljaju kod žrtvi trgovanja ljudima. Učenicima je posebno naglašeno da trgovanje ljudima predstavlja ozbiljan zločin i povredu osnovnih ljudskih prava koja vrlo nepovoljno utječe na fizičko i mentalno zdravlje.

Učenici su se posebice iznenadili činjenicom da žrtva može biti bilo tko iz našeg društva ili zajednice, zato je od iznimne važnosti da smo upoznati s tom problematikom. Na taj način moći ćemo lakše i brže prepoznati osobe koje su žrtve trgovanja ljudima. Na kraju izlaganja posebno je istaknuta ova misao: „U znanju je moć!“ Zašto baš ova misao? Tek kada imamo informaciju, odnosno znanje, možemo pravovremeno prepoznati zločin, reagirati, obavijestiti osobe od povjerenja, a time i nekome pomoći.

Zahvaljujemo gospođi Natali Novak Koštić koja je održala ovo zanimljivo izlaganje koje je ostavilo dubok dojam kod naših učenika.

Stručna suradnica pedagoginja

Tjaša Juraković Antolić