UTJECAJ INFORMACIJA O RATU U UKRAJINI NA NAŠE NAJMLAĐE I ŠTO NAM JE ČINITI?

U medijima i na društvenim mrežama svi smo mi pa tako i naši učenici izloženi raznim (ne)provjerenim informacijama o ratu u Ukrajini. Sve informacije, video zapisi i fotografije koje svakodnevno dopiru do nas, a koje prikazuju ozbiljnost situacije u Ukrajini, u svima nama izazivaju tugu, empatiju i druge neugodne emocije s kojima se ponekad teško nosimo.
Nakon epidemiološke situacije i posljedica istih, u ovoj kriznoj situaciji još smo potrebniji našim najmlađima.
U narednim danima učenicima ćemo kroz razgovor, na primjeren način i u skladu s njihovom razvojnom dobi, objasniti što se događa u Ukrajini, upoznati ih s kontekstom i provjerenim činjenicama, razgovarati o izvorima i količini informacija kojima su svakodnevno izloženi i kome se mogu obratiti za stručnu pomoć. Na taj način ćemo im pružati podršku u ovoj teškoj situaciji, a sve s ciljem očuvanja njihovog mentalnog zdravlja. Važno je naglasiti kako je upravo Vaša uloga kao roditelja trenutno veća nego ikada!
U nastavku Vam donosimo Publikaciju Foruma za slobodu odgoja – Kako s djecom i mladima razgovarati o ratu u Ukrajini.

S poštovanjem.

Stručna suradnica pedagoginja
Tjaša Juraković Antolić, mag.paed.