Zasadi stablo, ne budi panj!

Kampanja sadnje školskog voćnjaka nakon pandemijske pauze ponovno se vratila u našu školu. Među mnogobrojnim prijavljenim školama, vrtićima i drugim javnim ustanovama, prepoznati smo kao jedna od škola koja će vjerno čuvati i održavati školski voćnjak u jednoj strogo urbanoj sredini. Na taj ćemo način, bojama i okusima plodova, donositi radost na lica sadašnjih i svih budućih generacija. Ponosno smo zasadili mnogobrojne prepoznatljive voćke, koje su pomno izabrane kako bi rasle i uspijevale u okolišu škole. Veliku pomoć dobili smo od gospođe Mateje Anđeline Kramar, voditeljice ovog hvalevrijednog projekta.

Učenici 3. a razreda najprije su poslušali edukacijske upute gdje će zasaditi koju voćku. Zatim su naučili kako će ju zasaditi, kako pravilno orezati korijen i grane, koliko duboko treba iskopati zemlju za sadnice, na koji način voćku treba položiti u zemlju te kako ju pravilno zagrnuti. Vrijedne ručice prionule su potom na posao. Motike, lopate i kramp čuli su se na više mjesta – svatko je isprobao alat na svoj način, a kako bi se okušao u sadnji. Malene nožice odradile su završni dio posla dobro utiskujući zemlju oko zasađenih voćki. Naime, važno je pravilno treba istisnuti sav zrak kako bi se sadnice pravovremeno zaštitile od bolesti ili nametnika te upijale sve hranjive sastojke iz zemlje.

Što se to zbiva iza škole došli su pogledati i drugi učenici te su oduševljeno slušali upute voditeljice ili već iskusnih trećaša koji su im vrijedno prenosili novostečeno znanje. Prelazeći tako s lokacije na lokaciju, tog 4. veljače zasadili smo ukupno 28 sadnica. Zasadili smo: šljive, dunje, kruške, jabuke, aronije, borovnice, maline i jedan pitomi kesten.

Za vrijeme rasta voćaka, a dok ne počnu pristizati prvi plodovi, učenici će prema kori drveta i lišću moći prepoznati koja je voćka gdje posađena.

Učenici 3.a razreda postali su školski čuvari voćnjaka te dobili zadatak čuvati sadnice, paziti ih, pratiti voćke te educirati ostale učenike kako ih ne bi oštetili dok su još male.

Kako naša suradnja s voditeljicom projekta nije stala, odlučila nas je iznenaditi s novom sadnjom i to s najvećim brojem doniranih sadnica – njih 250! Neizmjerno smo ponosni što nam je ukazana ova čast te smo i ovoga puta marljivo prionuli na posao. Druga sadnja započela je 7. veljače 2023. godine. Odvijala se na školskim balkonima te je trebalo puno marljivih ručica koje su rahlile zemlju i pažljivo sadile trajnice u balkonske tegle. U duguljastim teglama je posađeno po sedam grmoliko ukrasnih sadnica. One  će pružati svoje grane u visinu, širinu i popunjavati međuprostor kako bi svojim bojama, mirisom i ljepotom domamile uzdahe svih koji će ih imati priliku vidjeti. U manje tegle raspoređene su po tri biljke. Niti ovoga puta učenicima 3.a razreda nisu mogli odoljeti i ostali učenici te su im se vrijedno pridružili u sadnji. Svaka pomoć je uvijek dobrodošla!

S radošću i nestrpljenjem pratit ćemo rast naših biljaka kako bismo što prije mogli ubirati neke od njih: ružmarin, mentu ili limunsku travu.

Kako se odvijao proces sadnje, pogledajte u sljedećim video snimkama.

Natalija Vuković